top of page

מידע אזורי

Rock Balancing
Surfers
Beach Vacation_edited.jpg

קיסריה והסביבה

 

העיר הוקמה לראשונה כמעגן פיניקי קטן. המקום נקרא "מגדל שרשון" (סטרטון), כנראה בשנת 90 לפנה"ס, נכבש היישוב על ידי אלכסנדר הקטן וסופח לממלכת החשמונאים.

 

בשנת 31 לפנה"ס, נתן הקיסר הרומי אוגוסטוס את היישוב, יחד עם כל חופה של ארץ ישראל, במתנה להורדוס. הורדוס, מצידו, קרא את העיר על שמו של הקיסר אוגוסטוס. 


הוא בנה את העיר בין השנים 10-22 לפנה"ס, הקים במקום נמל גדול, מתקני שעשועים רבים, בתי מרחץ ומקדשים. הנמל הוקם בקיסריה בשל מיקומה במרכז הארץ, בסמיכות לאזורים חקלאיים ודרכי גישה נוחות. 
קיסריה פותחה ע"י המלך הורדוס מלך ישראל ושימשה כבירת הארץ במשך כ – 600 שנה. הנמל בקיסריה היה בין הנמלים החשובים בעולם העתיק.

 

לאחר מותו של הורדוס הפכה קיסריה למקום מושבם של נציבי יהודה הרומיים ולבירת יהודה. בשנת 66, אירועים שהתרחשו סמוך לבית הכנסת של קיסריה גרמו למהומות דמים בין יהודים לנוכרים והובילו לתחילתו של המרד הגדול. בימי מרד בר-כוכבא, מקור האספקה הראשי של הצבא הרומי היה בקיסריה. בעיר קיסריה הוצאו להורג כמה מהרוגי המלכות, ביניהם רבי עקיבא.

 

במאה ה-7 נכבשה קיסריה, כמו כל ארץ ישראל, ע"י המוסלמים. מאוחר יותר, בין המאות ה-10 ל-12 שלטו בה לסירוגין הצלבנים וצלאח א-דין. במאה ה-13 נכבשה העיר על ידי הממלוכים, ונהרסה כמו כל ערי החוף בארץ.

 

הישוב המודרני הוקם שוב בסוף המאה ה-19 ע"י קבוצת טמפלרים גרמניים שניסו להתיישב במקום במסווה של חפירות ארכיאולוגיות. בשנת 1882 הקימו במקום בוסנים מוסלמים את היישוב קיסאריה. הכפר נכבש במלחמת העצמאות ותושביו גורשו.

 

קיסריה אוצרת לאורך השנים בתולדותיה ובממצאים הארכיאולוגיים וההיסטוריים שלה את סיפורה של הארץ כולה לאורך תקופות מכריעות למגוון תושביה - יהודים, נוצרים, מוסלמים ופגאנים.

 

הישוב החדש משתרע מחוף הים ועד לכביש החוף במזרח ומנחל תנינים בצפון ועד לחולות הגובלים עם נחל חדרה.

 

מיקומה של קיסריה על שפת הים, קרוב למרכז הארץ, מיקם אותה במקום מעולה ואטרקטיבי והפך אותה כמגנט לאוהבי איכות חיים ושקט רחוק מהמולת העיר הסואנת אך קרוב למרכז העסקים והתרבות. קיסריה מעניקה לתושביה את החופש ליהנות משקט וים ביישוב כפרי.

 

ניהולה ופיתוחה של קיסריה מופקד בידי קרן הברון רוטשילד ומבוצע ע"י החברה לפיתוח קיסריה אשר מופקדת גם על פיתוח והשבחת המקרקעין בקיסריה ובפארק העסקים בקיסריה

 

הקהילה בקיסריה מונה כיום כחמשת אלפים איש, כשליש מהם ילדים ונוער.


ביישוב מגוון של מרכזי ספורט, פינוקים ונופש: מועדון גולף קיסריה אשר תוכנן על ידי אדריכל הגולף הנודע פיט דאי  ומציע לחובבי הגולף מגרש של 18 גומות היחידי בארץ, בסטנדרטים בינלאומיים.


מרכז הספורט )"גו אקטיב"), המרכז פועל בכל ימות השבוע ומזמין אתכם לפעילות ספורטיבית, במיתקנים השונים. בריכת שחייה אולימפית, חדר כושר משוכלל, חוגי ספורט לכל המשפחה, צוות מקצועי להתייעץ בו ואווירה ספורטיבית.


במרחק של מספר דקות מהמרכז נמצא ספא קיסר  ספא מפואר עם חמאם טורקי, מסאז'ים ואפשרות לפינוקים ולימי כיף באוירת שלווה.

 

בקיסריה ניתן גם לשכור דירות נופש  ווילות מפוארות להשכרה ולנופש בתקופת הקיץ ולאורך כל השנה.
 

 

בישוב ובסביבתו הקרובה מספר רב של מקומות בעלי עניין:

 

קיסריה העתיקה בתוך החומות ומחוץ להן. האתר הוא גן לאומי ובו אפשר ליהנות ממסעדות שונות, גלריות, מרכז צלילה, להתרשם מנמלו של הורדוס וממבנים רבים שנחשפו וחלקם שוחזרו, ליהנות ממופע אור-קולי המתאר את תולדות קיסריה, ממדשאות מוריקים, שפת הים ועוד.

 

אתרים ברחבי קיסריה:

- האקוודוקט - אמת המים שנבנתה ע"י הורדוס להספקת מים ממעיינות בהרי מנשה לעיר קיסריה.

- פסיפס הציפורים,

- מוזיאון ראלי - המציג בעיקר אמנות דרום אמריקאית וארכיאולוגיה מקומית.

- האמפיתיאטרון - שגם הוא חלק מקיסריה העתיקה ובו מתקיימים מופעים שונים.

- מסלולי גולף – מגרש הגולף היחידי בארץ בעל 18 גומות.

- מועדון צלילה.

 

במרחק קצר מקיסריה ניתן לבקר באתרים הבאים:

- שמורת הטבע "מעגן מיכאל" העשירה בבעלי כנף מסוגים שונים.

- מבצר שוני (פארק ז'בוטינסקי) - על הכביש העולה לזכרון יעקב, אמפיתיאטרון עתיק ששוחזר ובו מתקיימים מופעים שונים.

- פארק אלונה ו"מי קדם" ליד מושב עמיקם, ובו אחד ממקורות המים מהם הובאו מים לקיסריה.

  במקום נקבה תת קרקעית ערוכה לטיולים.

- "אוטופיה" הגן הטרופי - בקיבוץ בחן.

- מוזיאון צה"ל באביחיל.

- שמורת הצבים בנחל אלכסנדר.

- מרכז קניות ובילוי בכפר ויתקין - בית הפנקייק המסורתי.

- חפציבה - פארק משני צידי כביש החוף שהוקם ע"י חברת החשמל, בצידו המזרחי שחזור  

 חווה חקלאית ובצידו המערבי - טיילת לאורך נחל חדרה המגיעה עד לחוף הים.

 

כל אלה ועוד רבים כמו העיר חדרה, מאפשרים בילויים נרחבים ומעניינים באזור.

bottom of page